Porady

  • Pytanie: Co zrobić aby zapiekanka z warzyw nie przywarła do formy?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Przygotowując zapiekankę z warzyw, które wydzielają dużo wody (np. cukinia, pomidor) należy włożyć na dno formy kromki pieczywa tostowego. Pozwoli to na zebranie nadmiaru wody.

  • Pytanie: W jaki sposób czyścić srebro?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Duże powierzchnie wykonane ze srebra czyścimy amoniakiem zmieszanym z kredą. Ozdoby ze srebra wkładamy na 12 godzin do spirytusu denaturowanego a następnie osuszamy ciepłymi i suchymi trocinami. Srebrną biżuterię myjemy w wodzie z amoniakiem.

  • Pytanie: W jaki sposób radzić sobie z bólem karku i pleców?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Wymieszaj po 2 łyżki kwiatów arniki, liści rozmarynu i ziela tymianku. 2 łyżki mieszanki wsyp do garnuszka i zalej litrem wrzątku. Parz pod przykryciem przez 10 min, przecedź. W ciepłym naparze namocz ręcznik, wyciśnij i połóż na plecach oraz karku. Przykryj suchym ręcznikiem i kocem. Zdejmij gdy okład wystygnie. Zrezygnuj z zabiegu gdy chorujesz na serce lub nerki.

  • Pytanie: Jak gotować kapustę?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Podczas gotowania czerwonej kapusty warto do niej wrzucić kilka suszonych śliwek albo dodać łyżeczkę dżemu. To wzbogaci jej smak i poprawi aromat.

  • Pytanie: Jak ułatwić sobie prasowanie?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Aby ułatwić sobie prasowanie wyłóż deskę do prasowania folią do pieczenia, dopiero na to nałóż pokrowiec, w ten sposób ciepło odbija się i czasem nie trzeba prasować dwóch stron.

  • Pytanie: Jak doprać firanki?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Firanki w kuchni brudzą się szybciej niż w pokojach i prać je znacznie trudniej. Dla ułatwienia sobie pracy pamiętajmy o zamoczeniu ich na noc w zimnej, mocno słonej wodzie. Następnego dnia należy prać w pralce czy ręcznie, nie zapominając o krochmaleniu. Mocno usztywnione firanki i zasłonki dłużej zachowują świeżość.

  • Pytanie: Jak upiec sernik?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Sernik nie opadnie, jeśli podczas pieczenia wbijesz w ser 1–2 rurki makaronu, aby z ciasta mogła uchodzić para. Ciasto to nie opadnie także wówczas, jeśli już upieczone pozostawisz na 10–15 minut w wyłączonym piekarniku.

  • Pytanie: Jak oczyścić pralkę?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Moja prosta rada, która to skutecznie usuwa wylęgarnię grzybów jaką jest pralka i nie niszczy pralki to: raz na miesiąc wlewamy do pojemnika szklankę octu, bądź wsypujemy kilka torebek sody oczyszczonej np. dwie paczki i ustawiamy program na 90 stopni. Bakterie giną, a pralka jest czysta i zdrowa.

  • Pytanie: Jak w domu przyrządzić twaróg?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Zsiadłe mleko podgrzewamy, wstawiając naczynie z mlekiem do większego naczynia z gorącą wodą i przetrzymujemy aż do wydzielania się skrzepu serwatki i pojawienia się pęknięć w skrzepie. Następnie naczynie z ciepłym serem należy wystudzić i zawartość odcedzić na sicie lub płóciennym woreczku.

  • Pytanie: W jaki sposób czyścić przedmioty z kutego żelaza?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Przemywać szmatką zmoczoną w ciepłej, mydlanej wodzie z dodatkiem amoniaku (2 łyżki stołowe na 1l wody). Po wysuszeniu sprawdzić dokładnie czy nie ma śladów rdzy. Rdza jest największym wrogiem żelaza i należy ją natychmiast likwidować.

  • Pytanie: Jak zlikwidować zapach stęchlizny w szafkach na działce?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Jeśli zdarzy się, że po okresie zimowym szafki w altanie pachną stęchlizną umyj je ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia drewna i pozostaw otwarte przez kilka godzin, by dobrze wyschły. Potem upraż na patelni ziarna kawy i jeszcze ciepłe wsyp na talerzyki, które poustawiaj na półkach. Zamknij szafki. Zabieg można co jakiś czas powtórzyć.

  • Pytanie: Co zrobić, aby rodzynki były znowu soczyste?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Wyschnięte rodzynki znów staną się miękkie, gdy włożysz je na pół godziny do soku z cytryny.

  • Pytanie: Co zrobić, aby świeca wolniej się spalała?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Świece palą się jaśniej i wolniej się stapiają, jeśli naokoło knota podsypiemy trochę soli.

  • Pytanie: Jak myć ściany pomalowane farbą emulsyjną?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Ściany malowane farbą emulsyjną można myć wodą z dodatkiem niewielkiej ilości detergentów. Spłukuje się je czystą wodą za pomocą gąbki. Jeśli jednak mamy obawy czy malarz prawidłowo położył farbę, lepiej zastosować wywar z otrąb pszennych: 1 kg otrąb gotować przez 25 min. w 6l wody, przecedzić i ostudzić. Do letniego wywaru wlać amoniak (1 łyżkę stołową na 1l) i w otrzymanym płynie maczać gąbkę, dobrze odciskać i przecierać ściany z góry na dół. Spłukiwać gąbką w czystej wodzie, często zmienianej i uważać, żeby nie porobiły się zacieki. Ściany wycierać do sucha miękką flanelką.

  • Pytanie: Jak usunąć skutecznie nalepkę?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Twoje dziecko wszędzie przykleja naklejki? To już nie problem. Nałóż na naklejkę majonez, odczekaj 20 min, a po minionym czasie zdrap ją. Nie zostanie po niej ani śladu. Nie wierzysz - spróbuj.

  • Pytanie: W jaki sposób odświeżyć dywan?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Połącz sodę oczyszczoną z sokiem z cytryny i cynamonem. Rozsyp na dywanie i pozostaw na 20 minut, a następnie odkurz. Będzie czysto i pachnąco. Soda neutralizuje przykre zapachy. Cytryna dezynfekuje, działa bakteriobójczo.

  • Pytanie: Jak odnowić lakierowany parkiet?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Lakierowany parkiet czyścić i odnawiać można podsuszonymi fusami z kawy i herbaty. W ten sposób usuwa się zniekształcenia lakieru i plamy. Aby nie skrzypiał trzeba wsypać w szczeliny trochę talku.

  • Pytanie: Co zrobić kiedy zabraknie proszku do pieczenia?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Gdy zabraknie proszku do pieczenia, możemy użyć mocnego alkoholu (wódka, rum, brandy). Zamiast 1 łyżeczki proszku do pieczenia dodajemy do ciasta 2-3 łyżki któregoś trunku.

  • Pytanie: Jak zrobić domowe masło?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Litr wiejskiej schłodzonej śmietany miksujemy na najwyższych obrotach na sztywno, aż odzieli się maślanka od masła. Łyżką drewnianą uklepujemy jednolitą masę. Maślankę odlewamy, masło zalewamy wodą i chwilę płuczemy. Wodę wylewamy, masę oklepujemy łyżką drewnianą, by usunąć z masła wodę.

  • Pytanie: Co zrobić, aby warzywa w lodówce zbyt szybko nie zgniły?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Aby warzywa przechowywane w lodówce zbyt szybko nie gniły, należy umieścić w przeznaczonym na nie pojemniku suchą gąbkę, która będzie pochłaniała wilgoć. Sprawdzone, warzywa nie pleśnieją i są dłużej świeże.


Notice: Undefined index: cache in /home/janniezbedny/public_html/sites/all/modules/proapi/proapi.module on line 104

Notice: Trying to get property of non-object in /home/janniezbedny/public_html/sites/all/modules/proapi/proapi.module on line 105