Porady

 • Pytanie: Jak sprawdzić, czy kolor farby do malowania jest odpowiedni?

  rozwiń
  Odpowiedź:

  Jeśli nie jesteś pewna, czy rzeczywiście kupiłaś taki kolor farby, o jaki Ci chodziło, pomaluj na próbę tylko mały fragment ściany, ponieważ ta sama farba może inaczej wyglądać na różnych powierzchniach - na gładkiej wydaje się jaśniejsza, na chropowatej ciemniejsza, na matowej cieplejsza, natomiast na polerowanej - nieco chłodniejsza.

 • Pytanie: Jakie są zasady grillowania?

  rozwiń
  Odpowiedź:

  Do grillowania najlepszy jest węgiel drzewny, a jako rozpałki użyjmy podpałki w kostkach lub płynie (nie benzyny!). Potrawy (na aluminiowych tackach) układamy na ruszcie posmarowanym olejem, gdy węgiel się rozżarzy i na wierzchu zbierze się popiół. Do węgla można wrzucić gałązki jałowca lub ziół, a mięso zyska piękny aromat.

 • Pytanie: Jak usunąć plamę z atramentu?

  rozwiń
  Odpowiedź:

  Usuwanie plam z atramentu jest możliwe poprzez zamoczenie tkaniny w gorącej wodzie z solą, a następnie polanie plam spirytusem. Do wywabiania takich plam można użyć również soku z cytryny. Jeśli plamy są na wykładzinie, to możemy je usunąć wylewając na nie mleko i na to sól kuchenną. Po godzinie wytrzeć wszystko mokrą gąbką. Świeże plamy na dywanie należy szybko przysypać grubo solą i pozostawić na kilka godzin. Sól powinno się wymieniać co jakiś czas na czystą. Na koniec zmyć wodą mydlaną. Tkaniny można namoczyć w gorącym mleku i uprać w ciepłej wodzie z mydłem, a w razie trudnych plam do prania dodać trochę spirytusu mydlanego. Usuwanie plam z mebli wykonamy bez problemu sokiem z rabarbaru.

 • Pytanie: Co zrobić, aby jajka dłużej zachowały świeżość?

  rozwiń
  Odpowiedź:

  Jajka będą dłużej świeże i nie będą się psuły jeśli będziesz je przechowywała w lodówce w tym samym pojemniku co cebulę - metoda sprawdzona i skuteczna.

 • Pytanie: Jak przegonić muchy?

  rozwiń
  Odpowiedź:

  Przegoń muchy bazylią. Rozstaw w kuchni kilka doniczek. Błonkówki nie znoszą zapachu bazylii.

 • Pytanie: Jak zrobić cukier puder w domu?

  rozwiń
  Odpowiedź:

  Kiedy zabraknie w domu cukru pudru, można go błyskawicznie przygotować domowym sposobem. Wystarczy rozsypać na stolnicy trochę zwykłego cukru i przeciągnąć po nim kilka razy wałkiem do ciasta. Kryształki cukru zostaną rozdrobnione na pył.

 • Pytanie: Co zrobić z niewykorzystanym winem?

  rozwiń
  Odpowiedź:

  Gdy po spotkaniu z przyjaciółką zostanie w butelce lampka czerwonego wina, przelej do pojemnika na lód i zamroź. Kostki następnie włóż do woreczków. Takie kostki nadają się później do duszonych potraw i nie musimy specjalnie otwierać butelki wina gdy jest taka potrzeba.

 • Pytanie: Jak szybko i dokładnie wyczyścić piekarnik?

  rozwiń
  Odpowiedź:

  Piekarnik umyjesz bez trudu, jeśli wcześniej wstawisz do środka garnek z wodą i doprowadzisz ją do wrzenia. Pod wpływem pary brud zmięknie i łatwo da się usunąć. Do wody wrzuć kilka plasterków cytryny - sok z tego owocu pomoże usunąć przykry zapach.

 • Pytanie: Jak oszczędzać gaz?

  rozwiń
  Odpowiedź:

  Aby zaoszczędzić gaz gotuj w niskich i szerokich garnkach, wtedy potrawy krócej się gotują.

 • Pytanie: Jak usunąć plamę z wina?

  rozwiń
  Odpowiedź:

  Plamę z wina lub soku posypać solą, a następnie nanieść na zabrudzenie grubą warstwę pianki do golenia. Odczekać chwilę i zetrzeć wilgotną gąbką.

 • Pytanie: Jak szybko otworzyć słoik?

  rozwiń
  Odpowiedź:

  Słoik z dżemem lub kompotem łatwo otworzymy bez naruszania zakrętki, jeśli na chwilę wstawimy go do gorącej wody. W ten sposób oszczędzamy czas i nerwy.

 • Pytanie: Jak usunąć woń spalenizny?

  rozwiń
  Odpowiedź:

  Jeśli coś wykipiało i w mieszkaniu roznosi się woń spalenizny, wystarczy posypać blat kuchenki solą, która pochłonie nieprzyjemny zapach.

 • Pytanie: Jak dusić żeberka?

  rozwiń
  Odpowiedź:

  Jeśli podczas duszenia sos odparuje, a mięso nie będzie dostatecznie miękkie, do żeberek dodajemy piwo. Gorzkawy smak piwa złamiemy dodając do sosu odrobinę miodu.

 • Pytanie: Co zrobić, żeby kurz nie osiadał na panelach podłogowych?

  rozwiń
  Odpowiedź:

  Myjąc podłogi z paneli oprócz płynu dodaj trochę płynu do płukania tkanin a kurz nie będzie tak łatwo osiadać na panelach.

 • Pytanie: Co zrobić, aby ziemniaki nie wystygły?

  rozwiń
  Odpowiedź:

  Jeśli nie masz mikrofali, a chcesz by ziemniaki pozostały dłużej ciepłe, możesz owinąć garnek w ściereczkę i przykryć poduszkami na kanapie. Drugi sposób - garnek z ziemniakami włożyć do drugiego większego z gorącą wodą. Kiedy woda wystygnie wymienić na gorącą. W taki sposób można postępować z warzywami.

 • Pytanie: Jak usunąć kamień z toalety?

  rozwiń
  Odpowiedź:

  Jeśli masz w toalecie trudny do usunięcia kamień wystarczy, że na noc wlejesz trochę coca-coli, a rano użyjesz szczotki do czyszczenia i spłuczesz.

 • Pytanie: Jak chodować pomidory?

  rozwiń
  Odpowiedź:

  Aby młode pomidory nie chwyciła zaraza przebij gałązkę u dołu malutkim drucikiem i wsadź do ogrodu razem z nim.

 • Pytanie: Jak czyścić żelazko?

  rozwiń
  Odpowiedź:

  Przed czyszczeniem rozgrzewamy żelazko i wyłączamy z prądu, następnie przecieramy spód szmatką zwilżoną w occie i przeprasowujemy sól rozsypaną na deseczce lub kawałku papiery.

 • Pytanie: Co zrobić, aby kwiaty dłużej zachowały świeżość?

  rozwiń
  Odpowiedź:

  Kwiaty nie zwiędną tak szybko, jeśli przed wstawieniem ich do wody włożysz w łodygi zapałki główkami do góry.

 • Pytanie: Co zrobić jak jest się uczulonym na metalową biżuterię?

  rozwiń
  Odpowiedź:

  Jeśli masz uczulenie na metalową biżuterię, pojawia się świąd, krosty itp. posmaruj ją bezbarwnym lakierem do paznokci (np. zapięcia kolczyków czy wewnętrzną część pierścionka). Często także różnego rodzaju zatrzaski lub guziki od spodni wywołują uczulenie. Te również można pomalować lakierem, a kłopoty na pewno miną.