Czyste Tatry – inauguracja

Czyste Tatry – inauguracja

20 czerwca w warszawskim klubie Temat Rzeka odbyła się konferencja prasowa inaugurująca akcję Czyste Tatry – wielkie sprzątanie gór, w którym już po raz czwarty weźmiemy udział jako sponsorzy. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym oczyszczaniem praskiego brzegu Wisły, a już niedługo przenosimy się do Zakopanego i wyruszamy na szlaki!  

W spotkaniu wzięli udział Organizatorzy, Sponsorzy i Partnerzy Akcji Czyste Tatry, m.in. przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Lasów Państwowych. W pobliżu nadwiślańskiej plaży, w miłej atmosferze wspominaliśmy trzy poprzednie edycje kampanii – godną naśladowania postawę wolontariuszy i znakomite efekty sprzątania. Wspólnie z prowadzącym konferencję, Bartoszem Węglarczykiem, zastanawialiśmy się, jak kształtuje się prywatne podejście Polaków do ekologii i jak można je zmieniać. Ambasadorzy akcji, m.in. Piotr Cyrwus, Filip Mettler, Anita Sokołowska czy Andrzej Młynarczyk podzielili się anegdotami związanymi z podejściem do ochrony środowiska. Jak się okazało, życie w zgodzie z ekologią dla jednych oznacza recycling scenariuszy filmowych, a dla innych ściganie zaśmiecających miasto chuliganów.

Nie zabrakło również porad od Jana Niezbędnego – eksperta od sprzątania. Dodaliśmy od siebie kilka wskazówek i sposobów na ograniczenie ilości śmieci produkowanych w domu, opowiedzieliśmy o naszym uczestnictwie w akcji Czyste Tatry, a także specjalnej, przytulnej Strefie Wypoczynku, którą budujemy w tym roku, aby powracający ze szlaków wolontariusze mogli odetchnąć.

Od rozmów o ekologii i ochronie środowiska przeszliśmy do praktyki. Wraz z wolontariuszami, wyposażonymi w worki Eko Natura oraz rękawiczki, zrzuciliśmy buty i ruszyliśmy do sprzątania. Na praskim brzegu Wisły – tylko w ciągu dwóch godzin – zebraliśmy 74,5 kg śmieci.

Już 3 i 4 lipca na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem rozpoczniemy sprzątanie Tatr. Chodźcie z nami!