Żeberka z grilla duszone w miodzie

Zwycięski Przepis Pawła z Krakowa „Żeberka z grilla duszone w miodzie”

Prezentujemy przepis „Żeberka z grilla duszone w miodzie”, którym Pan Paweł z Krakowa wygrał Finał I Wielkich Mistrzostw w Grillowaniu o Puchar Jana Niezbędnego.


Składniki: Pasek żeberek około 1 kg (12 kostek)

Marynata: 4 ząbki czosnku, 1 łyżeczka soli, szczypta ostrego chilli, 1 łyżka oleju rzepakowego

Duszenie: 3 duże cebule, 3 duże łyżki miodu, 1 łyżeczka cukru, 1 szklanka czerwonego wytrawnego wina (najlepiej Cabernet Sauvignon), 3 ziarnka ziela angielskiego, 2 świeże liście laurowe (ewentualnie suszone), kawałek pora (opcjonalnie).

Wykonanie (liczy się kolejność i czas): żeberka kroimy w taki sposób aby jedna porcja miała jedną kostkę. Ważne: żeberka muszą być od rzeźnika, świeże, nie przemrożone z hipermarketu. Dopuszczalne schłodzone półtusze 2-dniowe. Pokrojone chłodzimy w lodówce, wykonując w tym czasie marynatę.

Cztery ząbki czosnku wyciskamy na prasce, następnie łączymy z łyżeczką soli, ucieramy nożem do konsystencji papki. Papkę pozostawiamy na 7-10 minut – w tym czasie dochodzi do reakcji, wydziela się allicyna, silny czynnik bakteriobójczy. Następnie łączymy papkę czosnkowo-solną ze szczyptą chilli i łyżką oleju rzepakowego. Całość doprowadzamy do jednolitej konsystencji, po czym nacieramy każdy kawałek żeberka i wstawiamy do lodówki na około 6 godzin.

Po około 5 godzinach otwieramy butelkę wina - degustujemy i pozostawiamy otwarta na 1 godzinę. W tym czasie kroimy cebulę w wiórka i wrzucamy do naczynia zasypując jedną łyżeczką cukru i łyżką octu. Zmieszane pozostawiamy na godzinę. Po 6 godzinach opiekamy na grillu z każdej strony żeberka na złoty kolor.

Ważne: grill rozpalamy najlepiej drewnem śliwkowym lub czereśniowym (efekt wędzenia). Na dnie naczynia szklanego wkładamy marynowaną cebulę, dodajemy 3 łyżki miodu, ziele angielskie, liść laurowy i całość zalewamy odparowanym przez 1 godzinę, wytrawnym czerwonym winem.

Na to układamy grillowane żeberka. Żeberka można posypać talarkami pora. Zamykamy naczynie i poddajemy duszeniu przez co najmniej 3 godziny na grillu. Po uduszeniu podajemy na sałacie z sosem, a najlepiej z chutney pomidorowym i np. z opiekanymi pokrojonymi w ćwiartkę ziemniakami. Po prostu miód w gębie!