deski do prasowania Jana Niezbędnego

Jan opowiada historię prasowania

Zastanawialiście się kiedyś kto wynalazł deskę do prasowania? Albo kiedy powstały żelazka? Pierwsze urządzenia do prasowania sprawiały, że czynność ta wymagała cierpliwości i wiązała się z niebezpieczeństwem zniszczenia ubrań. Dziś, chociaż mamy do dyspozycji wiele udogodnień, zarówno pranie jaki i prasowanie traktujemy jako przykry obowiązek. Na szczęście z pomocą przychodzą nowe deski i suszarki Jana Niezbędnego, zapisując kolejne karty historii prania i prasowania.

 

Rondle, tłuczki i gładziki

Najbardziej rozpowszechnionym narzędziem do prasowania od czasów starożytnych aż do XVIII w. był rondel wypełniony gorącymi węglami. Co ciekawe, Rzymianie używali do tego również dość niepraktycznego przyrządu w kształcie tłuczka. Następnie wymyślono „żelazko”, czyli kawałek żelaza z uchwytem, który nagrzewano na piecu. Aby utrzymać wysoką temperaturę, dodano do niego małe palenisko, które potem, aby uniknąć iskier, zastąpiono metalowym wkładem, czyli duszą. W 1882 r. Henry Seeley z Nowego Jorku wynalazł pierwsze żelazko elektryczne, które, wzbogacone o mnóstwo ulepszeń, takich jak termoregulator, spryskiwacz czy uderzenie pary, zrewolucjonizowało nasze codzienne obowiązki.

 

Od deski do deski

Z kolei historia deski do prasowania jest bardzo krótka. Za wynalazczynię deski do prasowania uznawana jest Amerykanka Sarah Boone, która opatentowała swój wynalazek w 1892 r. Wcześniej prasowano na stole albo po prostu na desce opartej na dwóch krzesłach. Na początku XX w. deski do prasowania, zbliżone wyglądem do współczesnych, pojawiły się w sklepach w Stanach Zjednoczonych, a później w Europie.

 

Czy prasowanie może być przyjemnością?

Dziś dysponujemy zdobyczami najnowocześniejszej technologii, czyli deskami o nowoczesnej konstrukcji i stylowym designie, wzbogaconymi o liczne udogodnienia. Deski do prasowania Jana Niezbędnego wyposażono w gniazdko elektryczne, przedłużacz oraz boczną antenkę podtrzymującą kabel żelazka. Specjalne tłoczenia na metalowej półce pozwalają powiesić wieszaki z wyprasowanymi ubraniami. Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu kształtowi nóg można wygodnie prasować zarówno
na stojąco, jaki i na siedząco.

 

Aby przygotować pranie do prasowania, należy je najpierw odpowiednio wysuszyć. Jan Niezbędny oferuje wytrzymałe i stabilne stacjonarne suszarki na pranie. Grube pręty minimalizują gniecenie się, dzięki czemu ubrania są wspaniale przygotowane do prasowania. Te i inne innowacyjne ulepszenia sprawiają, że dzisiaj codzienne obowiązki naprawdę mogą być przyjemnością!