Przydatne wskazówki w kuchni

Przydatne wskazówki w kuchni

Gotowanie można sobie ułatwiać wieloma pozornie niewielkimi pomocami. Co zrobić, żeby jajka nie pękały w trakcie gotowania? Żeby w cieście nie było czuć smaku sody? A co zrobić, żeby tłuszcz z patelni nie pryskał nam na ręce i ubrania? Drobne porady przekazywane jednej gospodyni przez drugą, czynią gotowanie i prace w kuchni o wiele przyjemniejszymi.

 

Ciasta

Jeśli przeszkadza Ci smak sody w cieście, jest na to bardzo prosty sposób. Przed dodaniem sody do ciasta, rozprowadź ją w małej ilości octu. Posmak zniknie!

Podczas pieczenia ciasta, zwłaszcza na początku, nie otwieraj piekarnika, a ciasto nie opadnie.

Biszkopt będzie puszysty i delikatny, jeśli do ubijanych żółtek dodasz łyżkę gorącej wody, a do białek łyżkę wody zimnej.

Przy pieczeniu ciast kruchych i francuskich nie natłuszczaj formy – wystarczy lekko wysypać ją mąką.

 

Jajka

Jeśli chcesz uniknąć pękania jajek podczas gotowania, wyciągnij je wcześniej z lodówki lub przed włożeniem do wody, ogrzej pod strumieniem ciepłej wody z kranu. Pomaga również dodanie do wody, w której gotują się jajka, łyżeczki octu lub soli. Skorupkę jajka można dodatkowo przekłuć cienką igłą do szycia (na górze, gdzie zbiera się pęcherzyk powietrza).

Jeżeli chcesz ugotować jajko, które jest już pęknięte, zawiń je w folię aluminiową i wrzuć do wody z dodatkiem łyżeczki soli.

 

Tłuszcz

Tłuszcz nie będzie pryskał w trakcie smażenia, jeśli wcześniej przetrzesz patelnię octem.

Jeśli chciałabyś, aby w zupie było mniej tłuszczu, poczekaj aż ostygnie, wstaw do lodówki i zbierz jego nadmiar łyżeczką. Możesz też użyć papierowego ręcznika, który wchłonie nadmiar tłuszczu. Innym sposobem jest wrzucenie kilku kostek lodu – wokół nich zbierze się tłuszcz.

 

Sałatki

Sałatkę należy solić tuż przed podaniem, gdyż posolona wcześniej wydzieli dużo soku. Jest to szczególnie ważne w przypadku użycia zielonej kruchej sałaty – posolona, po pół godzinie zrobi się bezkształtna, ciemnozielona i zupełnie nieapetyczna.