JAN NIEZBĘDNY i 850 wolontariuszy posprzątało Tatry   czyli finał  akcji „CZYSTE TATRY 2012”.

JAN NIEZBĘDNY i 850 wolontariuszy posprzątało Tatry czyli finał akcji „CZYSTE TATRY 2012”.

Kilka miesięcy przygotowań i w końcu doczekaliśmy się.

Efekt: 1,5 tony śmieci zniesiono z Tatr

W sobotę 30 czerwca w Tatry wyszli wolontariusze z workami na śmieci Jana Niezbędnego. W akcji wzięło udział ok. 850 osób, zebrano ok. 1,5 ton śmieci: puszek, butelek plastikowych, opakowań, niedopałków. Wolontariusze posprzątali wszystkie szlaki w polskich Tatrach – ok. 250 km tras.

Honorowy patronat nad największym sprzątaniem Tatr w historii objęli: burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, Biuro Promocji Miasta Zakopane, Tatrzański Park Narodowy, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Do akcji włączyli się także znani sportowcy, w tym Rafał Sonik, pierwszy Polak, który stanął na podium Rajdu Dakar.

Cała akcja nie mogłaby się jednak odbyć bez odpowiedniego sprzętu, w który wszystkich wolontariuszy wyposażył Jan Niezbędny. Kilka tysięcy worków Eko Natura, rękawice i specjalnie na tę okazję zaprojektowanie worko-plecaki w ilości 100szt. Te ostatnie doskonale sprawdziły się na trudnych i miejscami mokrych szlakach górskich.

W akcję zaangażowali się także sportowcy: Adam Małysz i himalaista Leszek Cichy, oraz artyści i ludzie sceny: Sebastian Karpiel Bułecka, Bogusław Linda oraz Lidia Popiel. Dla TVP akcję relacjonowała Anna Popek. Najważniejsi byli jednak wolontariusze, każdy mógł włączyć się do akcji, sprzątały czteroletnie dzieci oraz siedemdziesięcioletni panowie. Mieliśmy gości z wielu krajów- USA, Kanada, Brazylii, Litwy, Niemiec itd. Oczywiście także EKIPA JANA wzięła czynny udział w akcji sprzątania. Posprzątaliśmy tak dokładnie szlak na HALĘ GĄSIENICOWĄ, że wolontariusze, którzy szli za nami, skarżyli się, że nie mieli co zbierać.

Sprzątaliśmy nie tylko szczyty i doliny górskie. Dzięki prawdziwym zawodowcom worki Jana Niezbędnego trafiły także do JASKINI ŚNIEŻNEJ na głębokość 579,3m. Po kilku godzinach akcji cztery duże worki pełne śmieci zostały przetransportowane na powierzchnię ziemi.

Od czwartku do niedzieli w specjalnie przygotowanym miasteczku biwakowym EKIPA JANA NIEZBĘDNEGO wydała ponad dwa tysiące GORĄCYCH KUBKÓW, można było się także napić kawy. Mieszkańcom Zakopanego i turystom rozdawaliśmy sample worków Eko Natura i torby na zakupy. Na koniec przeprowadziliśmy serię konkursów, w których nagrodami były kosmetyki.

Film – reportaż z akcji będzie można zobaczyć na antenie TVP2 w sobotę 7 lipca o godz. 10.45. EKIPA JANA