Porady

  • Pytanie: Jakie mięso kupować?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Młode kaczki i gęsi mają mięso bardziej delikatne, smaczne i z reguły mniej tłuste.

  • Pytanie: Co należy wziąć pod uwagę przy kupnie indyka?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Mięso indyczek jest delikatniejsze i smaczniejsze niż mięso indyków.

  • Pytanie: Dlaczego nie warto kupować drobiu z uszkodzoną skórą?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Drób z uszkodzoną skórą nie nadają się do dłuższego przechowywania; szybko się psuje i nie może być pieczony, gdyż zbyt szybko wysusza się w nagrzanym powietrzu i traci na wartości smakowej.

  • Pytanie: Jak długo trzymać w zamrażarce drób?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Drób można przetrzymywać w zamrażalce do 6 miesięcy, przy dłuższym przechowywaniu skóra traci połysk, staje się matowa, mięso zaś ciemnieje.

  • Pytanie: Jak zmiękczyć starszy drób?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Starszy drób szybciej zmięknie, jeśli wewnątrz i z zewnątrz zostanie natarty cukrem pudrem. Po kilku minutach cukier należy dokładnie spłukać.

  • Pytanie: Jak nadziewać drób?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Podczas nadziewania drobiu powinno pamiętać, że w trakcie obróbki termicznej następuje kurczenie się tuszki. Dlatego objętość nadzienia nie powinna wynosić więcej niż 3/4 objętości nadziewanej przestrzeni. W przeciwnym wypadku nadzienie będzie wypływać na zewnątrz, a wraz z nim soki.

  • Pytanie: Co dodać do wykończenia potrawy?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Do wykończenia potrawy dodaje się zawsze masło, które podnosi smak i aromat potrawy.

  • Pytanie: Jak wydobyć walory smakowe barszczu?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Kilka kropli soku z cytryny dodane do barszczu tuż przed podaniem (gdy nie będzie już gotowany) wybitnie podnosi jego walory smakowe.

  • Pytanie: Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Aby sprawdzić, czy jajo jest świeże, należy zanurzyć je w wodzie. Jeżeli leży na dnie naczynia - jest świeże, gdy unosi się jednym końcem do góry, ale jest jeszcze zanurzone w wodzie - było przetrzymywane przez kilka tygodni. Im wyżej unosi się w górę, tym bardziej wątpliwa jest jego świeżość, gdy wynurza się, nawet częściowo - nie nadaje się do spożycia.

  • Pytanie: Jaki jest sposób na pryskający olej?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Aby olej nie pryskał z patelni, wystarczy posypać go szczyptą soli.

  • Pytanie: Co zrobić, żeby skórka z kurczaka była chrupiąca?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Żeby skórka z kurczaka była chrupiąca należy przed pieczeniem natrzeć umytego i osuszonego kurczaka miodem lub cukrem. Tak przygotowany drób należy wstawić do lodówki na kilka godzin.

  • Pytanie: Jak zaoszczędzić wodę?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Aby zaoszczędzić wodę - jeśli nie masz zmywarki do naczyń - wlej cieplej wody + płyn do zmywania naczyń do jednej komory i w niej zmywaj naczynia, a w drugiej je płucz ustawiając kran z zamocowana nakładka, która rozpryskuje wodę jak prysznic - dzięki temu zaoszczędzisz dużo wody:)

  • Pytanie: Nie lubisz zapachu ryby podczas smażenia?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Jeśli nie lubisz zapachu ryby podczas smażenia – wystarczy, że wcześniej – ok. 20 minut przed smażeniem, delikatnie skropisz rybę sokiem z cytryny.

  • Pytanie: Co zrobić, żeby śmietana się nie zwarzyła?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Śmietana nie warzy się, jeśli dodamy do niej łyżkę mąki, dolejemy wody i dodamy odrobinę soli. Następnie wymieszamy, aby nie było grudek i taką miksturę możemy spokojnie wlać do zupy.

  • Pytanie: Jak zrobić wyjątkowo puszyste leniwe ciasto na pierogi?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Aby ciasto na pierogi leniwe nie było ciężkie i twarde, natomiast pierogi po ugotowaniu puszyste – należy zastąpić ok. 1/3 część mąki pszennej mąką ziemniaczaną.

  • Pytanie: Jaki jest sposób na przesoloną zupę?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Aby uratować zupę, do której dodaliśmy za dużo soli, należy wrzucić do niej kilka skórek suchego pieczywa, które wchłoną sól i dzięki temu zupa będzie się nadawała do zjedzenia. Drugi sposób, to do przesolonej zupy można dodać kilka obranych i pokrojonych w grube plastry ziemniaków. Następnie zupę tą zagotować i odstawić na 10 minut, po czym ziemniaki wyjąć. Plastry ziemniaków powinny wyciągnąć sól.

  • Pytanie: Co zrobić z grzybami z lasu?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Grzybów nie należy myć mocząc je w naczyniu z wodą, gdyż nasiąkną wodą, przez co tracą smak. Należy je myć szybko pod bieżącą wodą. Jeżeli grzyby przechowujemy w lodówce, to należy zawinąć je w np. płócienną szmatkę, która przepuszcza powietrze i dzięki temu nie rozwijają się w nich bakterie. Grzyby przeznaczone do marynowania powinny być zdrowe i w miarę możliwości nie za duże.

  • Pytanie: Jak zrobić domową odżywkę dla roślin?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Podczas wymiany wody w akwarium nie wylewam jej a podlewam nią kwiaty doniczkowe . Doskonała odżywka i to za darmo

  • Pytanie: Jak szybko poprawić smak rosołu?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Jeśli nie możesz doprawić rosołu i wydaje Ci się że czegoś mu brakuje ... dodaj do niego liść laurowy, ziele angielskie i pieprz ziarnisty, a jego smak znacznie się poprawi :)

  • Pytanie: Jaki jest sekret pysznego sernika?

    rozwiń
    Odpowiedź:

    Sekret pysznego sernika - oczywiście jest nim odpowiednio wybrany i dobrze przygotowany ser, który nie może być kwaśny. Najlepszy do tego typu wypieku jest ser tłusty. Musi mieć kremową i puszystą konsystencję. Możecie uzyskać taki efekt poprzez trzykrotne przetarcie go przez sitko.