Efektywne sprzątanie

Efektywne sprzątanie

Sobota to dzień nie do końca leniwy. Budzisz się rano, bierzesz szybki prysznic i rzucasz się w wir porządków. Zapytana, czy potrafisz sprzątać, odpowiadasz – jasne, przecież sprzątam od zawsze. Czy zastanawiałaś się kiedyś, czy wykonujesz tę czynność poprawnie? Spróbujemy pokazać Ci, co możesz zrobić lepiej – efektywniej! 

Większość osób, sprząta zawsze w ten sam sposób. Na przykład, rozpoczyna od mycia łazienki, żeby później przejść do salonu i zakończyć w kuchni. Takie działanie polega na wydobyciu pewnego skryptu poznawczego, czyli informacji na temat działań wykonywanych w przeszłości. Owe skrypty, organizują naszą wiedzę i pomagają w działaniu. Nie oznacza to jednak, że ciągłe z nich korzystanie jest wskazane. Zalecane jest, aby raz na jakiś czas postąpić niestandardowo i przeorganizować wiedzę. W ten sposób, możliwe jest znalezienie nowej, lepszej drogi do celu.

W naszym przypadku, cel to czysty, pachnący i zachęcający do przebywania dom. Zastanówmy się, czy pewne czynności, wykonywane w pewnej, określonej kolejności mogą przyczynić się do efektywniejszego sprzątania. Przyjmijmy zatem, że jesteś mieszkanką domu jednorodzinnego z ogródkiem i kominkiem. Dodatkowo, jesteś miłośniczką zwierząt i sama posiadasz psa. Jesteś aktywna zawodowo i dniem, który przeznaczasz na porządki domowe jest sobota. Załóżmy więc, że dziś jest ten dzień. Wstajesz z łóżka i zdajesz sobie sprawę, że musisz zrobić to co zwykle, posprzątać. Zakładasz dres, związujesz włosy i obowiązkowo sięgasz po komplet rękawic domowych Jana Niezbędnego. Koniecznie włącz ulubioną muzykę i wlej kilka kropli olejku zapachowego do kominka. Zamień ten dzień w coś miłego i wyjątkowego. Nasza rada - rozpocznij cotygodniowe porządki od najmniej lubianych miejsc. Niebezpieczeństwo, że nie dokończysz sprzątania obniży się tym samym do minimum. Zanim rozpoczniesz odkurzanie, idź z psem na spacer. Poświęć kilka minut na porządne wyszczotkowanie pupila. Gdy wrócisz, wymieć z kominka popiół i umyj szybkę. Dzięki tym dwóm czynnościom, Twoje odkurzanie nie pójdzie na marne. Teraz zetrzyj wszystkie kurze, a na końcu umyj salonowe lustro. Pamiętaj, że wszystkie szklane, czy lustrzane powierzchnie w domu myjemy na końcu.

Po zakończonych porządkach, zrób sobie pyszną kawę i koniecznie postaw świeże, cięte kwiaty w ulubionym wazonie. Daj się porwać ukochanemu mężczyźnie na obiad. Zobacz, że on też docenia Twoją pracę.